Opony szosowe 700 duro

Motocykliści lub kierowcy przeróżnego rodzaju samochodów doskonale wiedzą, że by zdołać upajać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go porządnie przygotować. Sporo osób jednakże nie stosuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

rower opona duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motocykl, wobec tego lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zanadto luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go stosownie naciągnąć. Dodatkowo należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć lub ewentualnie nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, żeby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w następstwie tego należy sprawić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Dodatkowo warto uczynić szczegóły oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To bazowa lista czynności, które trzeba zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto też rower gruntownie umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w trakcie całego sezonu.